Başkanın Mesajları

BAŞKANVEKİLİMİZ ÇİMŞİT'İN MEVLİD KANDİLİ MESAJI

29.11.2017 23:51:00
Başkanın Mesajları

Miladi 29 Kasım 2017 Çarşamba, Hicri 11 Rebîulevvel 1439 günü,  Kur’an-ı Kerim’de de belirtildiği üzere alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz'in dünyaya teşrif edişinin 1446'ncı sene-i devriyesini idrak edeceğiz. 

Bu geceye doğum gecesi manasına gelen Mevlid kandili denilmiştir. Peygamber Efendimizin doğum günü olan Mevlid kandili, bütün Müslümanlar arasında büyük bir coşku ile kutlanmakta, Peygamber Efendimiz derin bir saygı ile yâd edilmektedir.

Peygamber Efendimizin doğumunu kutlarken aynı zamanda O'nun getirmiş olduğu evrensel mesajı, iman ve ibadet hayatını, yüce ahlâkını, insan onurunu koruyan ilkelerini, kardeşlik hukukunu, birlik-beraberlik, eşitlik, yardımlaşma ve adalet anlayışını da hatırlamalıyız. O'nun bizzat Rabbimiz tarafından övülen ahlâkını örnek almalıyız.

İnsanlığın çok büyük buhranlar yaşadığı bir dönemde akıllara, kalplere, ruhlara hitap ederek, bütün dünyaya huzurun, barışın, kardeşliğin ve güzel ahlakın egemen olacağı manevi bir ortamı tebliğ eden Peygamber Efendimiz, gerek hayat tarzı, gerekse söz ve düşünceleriyle insanlığın yolunu aydınlatmıştır.

Hz. Peygamberi sevmek ve onu örnek almak demek; onun, insanlığın huzuru ve kalıcı mutluluğu için yaptığı çağrıyı günümüze taşıyarak hayatımıza yansıtmak, davranışlarımızı onun örnek ahlâkına, emir ve tavsiyelerine göre şekillendirebilmek demektir. Çünkü O'nun örnek hayat çizgisi, söz ve davranışlarının temsil ettiği değerler bütünü bizler için her zaman yaşanabilir ve uygulanabilir özelliktedir.

Bu duygu ve düşüncelerle Viranşehirli hemşerilerimin, aziz milletimizin ve İslam âleminin Mevlid Kandili'ni tebrik ediyor, bu gecenin; bütün Müslümanların dirliğinin, birlik ve beraberliğinin her daim devam etmesine vesile olmasını,  Allah 'tan niyaz ediyorum.